Sutaupyk! Drauskis geriausiomis kainomis

Ekspertai

Olivija Blažiūnienė

Olivija Blažiūnienė

Projektų vadovė - draudimo brokerė

Rasiu jums priimtiniausią ir labiausiai tinkamą sprendimą.

Naujienos

Kaip pensijų kaupimo reforma gali paveikti II pakopą

2018 m. balandžio 17 d.

Tomas Balkus, Finansų ir kreditų valdymo asociacijos nepriklausomas pensijų ekspertas

 

Vyriausybės nuo kitų metų numatyti pokyčiai II pakopos pensijų kaupimo sistemoje dalį kaupiančiųjų II pakopoje gali paskatinti pereiti į III pakopos fondus, o gaunančius mažesnį uždarbį – grįžti į „Sodrą“.Kaip skelbta, Vyriausybė pirmadienį pristatė 6 reformų paketą, kuris apima ir pensijų reformą. Pastarąją „Verslo žinios“ aptarė su Tomu Balkumi, Finansų ir kreditų valdymo asociacijos (FIKVA) nariu, nepriklausomu pensijų ir gyvybės draudimo ekspertu. Pašnekovas jau sulig pirmosiomis naujienomis apie būsimą pertvarką sulaukė sunerimusių gyventojų skambučių, kaip valdančiųjų planai atsilieps jų pensijos kaupimui.

„Sulaukiame nemažai, klientai skambina ir klausia, kas čia vyksta. Skambina dėl kiekvieno sujudimo“, – sako p. Balkus.

Bent 50%

Nauji pensijų kaupimo dalyviai gaus pensijas, siekiančias bent 50% buvusio uždarbio, deklaruojama pristatant reformų paketo Pensijų reformą. Kaip galima žadėti bent 50% uždarbio pensiją, buvo bene viena labiausiai pensijų ekspertą nustebinusių deklaracijų dokumente.

„Kuo remdamiesi apskaičiavo, kad bus 50%, nors niekas nesikeičia? Viskas priklauso nuo „Sodros“ – ne nuo kaupimo, nes kaupime kaip ir niekas nepagerėja. Kaip buvo apie 6%, taip ir lieka. Gal jie tikisi, kad bus daugiau investuojančių papildomai, daugiau kaip 4%, – stebisi p. Balkus. – Aš taip drąsiai nedeklaruočiau.“

Niekas nesikeičia

Ligšiolinę schemą 2+2+2, kai maksimalaus kaupimo atveju 2% mokami iš „Sodros“, 2% įmoką prisideda pats kaupiantysis ir dar 2% vidutinio darbo užmokesčio priduria valstybės biudžetas, pakeis 4+2 schema, kai 4% turės mokėti pats kaupiantysis, o 2% vidutinio darbo užmokesčio bus pridedama iš valstybės biudžeto. Nebeliks pervedimų iš „Sodros“.

Kaupiantysis labiau turi prisidėti savo lėšomis.

Kaupiančiojo perspektyva

Kaupimo schemos pakeitimas, pasak pensijų eksperto, gali sumažinti II pakopoje kaupiančiųjų skaičių. Kur vyks nutekėjimas, priklauso nuo kaupiančiųjų uždarbio. Gaunantieji mažą uždarbį gali nematyti prasmės imtis 4% prisidėti savo lėšomis dėl pernelyg didelės naštos ir likti tik su „Sodra“.

„Tiems, kurie gauna minimalias pajamas, 4% yra nemažai. Jeigu dėl to žmogui pradės trūkti pinigų, jis irgi pagalvos, kam jam tai daryti, geriau pasiims pinigus. Mums trūksta finansinio išprusimo – žmogus pamanys, kad jam geriau dabar turėti daugiau pinigų ir eiti į „Sodrą“. Tokiu būdu II pakopoje gali sumažėti kaupiančiųjų skaičius ir padaugėti tų, kurie apskritai nieko nedarys“, – svarsto p. Balkus.

Pasak pensijų eksperto, kaupiantiems pagal schemą 2+0+0, kai į II pakopos fondus pervedamos tik „Sodros“ įmokos, o kaupiantysis savomis lėšomis neprisideda ir negauna biudžeto skatinamosios įmokos, „valstybė sukaupė neblogą pensiją“.

„Jeigu jam reikės mokėti 4%, tada labai gerai pagalvos, ar jam to reikia. Čia vietoj gerų norų, kad žmogus gautų didesnę pensiją, išeis taip, kad „Sodra“ turės mokėti visą pensiją, – svarsto p. Balkus. – Bijau, kad II pakopoje didžiosios dalies žmonių pajamos yra minimalios. Jie skaičiuoja kiekvieną eurą. Ypač tie, kurie gyvena iš minimalios algos, neturi papildomų lėšų papildomai kaupti.“

Uždirbantiesiems daugiau

Uždirbantieji daugiau dėl schemoje numatyto 2% papildomo valstybės skatinimo, kuris skaičiuojamas nuo vidutinio darbo užmokesčio, gali verčiau pasirinkti pereiti į III pakopos (savanoriško papildomo kaupimo) fondus. Ponas Balkus sako, kad šie asmenys lieka „II pakopos užribyje“.

„Dabar išeina II ir III pakopos suvienodinimas. Sakyčiau, kad III pakopa įgauna daugiau pranašumų klientams. II pakopoje pensijų anuitetai yra privalomi, o III pakopoje jie nebus privalomi, – svarsto p. Balkus. – Be to, II pakopoje nebelieka privalomumo, nes gali išeiti, gali stabdyti 12 mėnesių.“

Pasak pašnekovo, uždirbantiesiems daugiau nėra paskatos kaupti II pakopos pensijų fonduose.

„Žmogus uždirba daugiau, tačiau gauna nedidelę paskatą, kad dalyvauja II pakopoje. Jam labiau apsimoka eiti į III pakopą, dėti ten daugiau pinigų ir nuo to pasiimti GPM lengvatą. Jei per metus jis perveda 2.000 Eur, atsiima 300 Eur. II pakopoje valstybės paskata, papildomi 2% vidutinio darbo užmokesčio, yra 16%. Per 12 mėnesių tai nesiekia 200 Eur“, – skaičiuoja p. Balkus.  

Vyriausybė pirmadienį nurodė, kad didesniam už 4% asmens kaupimui bus taikomos papildomos mokestinės lengvatos, taip pat mokestinės lengvatos darbdaviui kaupiant darbuotojo naudai.

Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, kalbėjo, kad kaupiantiesiems daugiau priklausys tos pačios lengvatos, kurios taikomos ir III pakopoje, darbdaviui – pelno lengvatos. Nuo praėjusių metų GPM lengvatai yra taikomos 2.000 Eur įmokų už gyvybės draudimą ir į III pakopos pensijų fondus lubos. Ponas Balkus teigia, kad tokiu atveju vertėtų pamąstyti ir apie GPM lengvatos lubų kaupiantiesiems pensijai padidinimą.

„Jeigu jau dabar išnaudojai tuos 2.000 Eur, jau esi valstybės apribotas. Kuo didesnę sumą pervedi į II ar III pakopą, tuo nauda yra mažesnė, nes nebegali pasinaudoti mokestine lengvata, tad motyvacija irgi mažėja, – sako p. Balkus. – Kai 2.000 Eur lubos, nepadaugės norinčiųjų kaupti.“

Ne visi iki šiol pensijai II pakopoje kaupė pagal schemą 2+2+2, kaip matyti lentelėje. Dar gausi dalis yra dalyvaujantieji minimaliai, pagal schemą 2+0+0, kai teperveda „Sodros“ įmokas. Neturėdami motyvacijos prisidėti savo lėšomis, šie gyventojai, panašu, po 2019 m. sustabdys dalyvavimą II pakopoje, t. y. paliks sukauptas lėšas II pakopos pensijų fonduose arba grąžins jas į „Sodrą“. Kaip antradienį minėjo p. Kukuraitis, „sodrinės“ dalies grąžinti nebus privaloma. Galima neatkurti „Sodros“ ir nieko nekaupti, tiesiog nebebus „Sodros“ įmokų į II pakopos fondus.

„Šiems žmonėms bus siūloma rinktis. Tik nežinau, ar juos stipriai suvilios ta alternatyva. Manau, kad sukaupti pinigai nekeliaus į „Sodrą“, žmonės paliks juos (fonduose – VŽ), tačiau toliau ieškos alternatyvų kitur. Abejoju, kad būtų masiškai grįžtama į „Sodrą“, – svarsto p. Balkus.

Pigesnis valdymas

Pensijų kaupimas atpigs beveik perpus sumažėjus pensijų fondų administravimo mokesčiams, dėl to išaugs lėšų fonduose pajamingumas gyventojams, pristatydama reformą dėsto Vyriausybė. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įkainiais mažinami iki 0,5% vidutinės metinės lėšų vertės.

„Iš pensijų fondų valdytojų pusės – klausimas, ar jiems apsimokės II pakopą valdyti. Jie irgi nėra pelno nesiekiančios organizacijos. Jie turi generuoti akcininkams pelną. Gali nutikti, kad pradės populiarinti III pakopą, – svarsto p. Balkus. – (Dingsta motyvacija – VŽ) valdyti gerai, pasisamdyti geresnius specialistus. II pakopos valdytojai gyvena tik iš mokesčių, kuriuos surenka. II pakopoje valdymo mokesčiai yra panašūs į III pakopos. Sumažinus mokestį, fondų valdytojas norės daugiau investuoti į III pakopą ir ją populiarinti, nes iš ten galima uždirbti daugiau. Anksčiau buvo kalbama, kad II pakopa (valdytojams – VŽ) yra garantuotos pajamos, o dabar jos nebėra garantuotos ir dar plius mažesni mokesčiai (už valdymą – VŽ).“

Pensijų ir draudimo ekspertas atkreipia dėmesį, kad tarp II ir III pakopos fondų pagal dalyvių skaičių ir kaupiamą turtą kol kas yra reikšmingas atotrūkis.

 „III pakopoje – saujelė, bet portfelio prasme (vienam kaupiančiajam – VŽ) III pakopoje sukaupta lėšų kur kas daugiau nei II pakopoje. Tai reiškia, kad jei sumažės mokesčiai nuo II pakopos, kurioje ir taip vidutinis dirbančiojo portfelis yra nedidelis, tikrai paskatų III pakopai populiarinti atsiras daugiau“, – svarsto p. Balkus.  

Jei po pensijų reformos susiklostytų padėtis, kad II pakopos sistemoje dėl mažesnių pajamų gyventojų nemotyvuotumo prisidėti savo 4%, dėl didesnių pajamų gyventojų migracijos į III pakopos fondus itin sumažėtų dalyvių skaičius ir dar prisidėtų fondų valdytojų nemotyvuotumas dirbti už pusės procento valdymo mokestį, galima būtų svarstyti apie valstybinį pensijų fondą, kaip yra kai kur pasaulyje.

„Galimas variantas. Galbūt tada tikrai valstybei apsiimti, jei kalbame apie mažesnius mokesčius. Tegu konkuruoja su privačiu verslu ir pažiūrėsime, kas išeis“, – sako p. Balkus. 


Plačiau: https://www.vz.lt/rinkos/2018/04/17/kaip-pensiju-kaupimo-reforma-gali-paveikti-ii-pakopa#ixzz5CvyccaPS